انجمن صنایع غذایی دانشگاه ازاد سنندج
صنایع غذایی سنندج - گروه صنایع غذایی دانشگاه ازاد سنندج - انجمن صنایع غذایی سنندج 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

کاربرد آنزيمها در صنايع روغن نباتي

چکيده:
در سالهاي اخير، کاربرد آنزيم ها در صنايع روغن به دليل مزايايي که اين کاتاليزورهاي بيولوژيکي دارند، بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. اين آنزيمها اختصاصي بوده، در درجه حرارتهاي نسبتاً پايين واکنش هاي مربوطه را کاتاليز مي کنند. اين فاکتورها موجب سمت گيري تحقيقات و کاربردهاي صنعتي آنزيم ها در فرآيندهاي مختلف روغن ها و چربي ها و عمليات واحد نظير استخراج، صمغ گيري، سنتز چربي ها و000 گشته است. تحقيق حاضر مروري است بر مطالعات اخير در زمينه روش هاي استخراج و بهبود کيفيت روغن هاي به دست آمده مي گردد.

در ادامه بخوانید....


ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1390/06/24 ] [ 10:46 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

برچسب گزاری اسید چرب ترانس


چکیده
اسید چرب ترانس در بسیاری از مواد غذایی مانند، مواد غذایی طبیعی از جمله محصولات لینی وجود دارد، ولی بیشتر در محصولات چربی که تحت فرایند هیدروژناسیون قرار گرفتند یافت می شود. خصوصیات تغذیه ای اسید چرب ترانس برای سال های طولانی مورد بحث بوده است و مخصوصا بر میزان لیپوپروتئین ها با دانسیته بالا و پایین (LDL,HDL) موجود در سرم خون موثر می باشند. بعضی از بررسی ها نشان داد، این نوع اسید چرب سبب اقزایش LDL و کاهش HDL کلسترول خون می شود. تحقیقاتی از این دست FDA را متقاعد کرد که برچسب گذاری اسید چرب ترانس را بر روی مواد غذاایی اجباری کند.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1390/06/23 ] [ 10:8 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

آشنايي با دانه سويا و اثر آن بر كيفيت نانهاي حجيم

سويا كه به نام سوژا نيز معروف مي باشد گياهي است علفي ، يكساله و از تيره نخود كه ساقه هاي آن پوشيده از تارهاي سفيد مي باشد و ارتفاع آن معمولاً 40 الي 80 سانتيمتر مي باشد و گاهاً به بيش از يك متر نيز مي رسد، برگهاي آن نيز متناوب و مركب از سه برگچه و گل هاي آن به رنگ تقريباً سفيد يا سفيد مايل به بنفش مي باشد، قسمت مورد استفاده سويا عمدتاً دانه هاي روغن دار آن مي باشد.

سويا كه به نام سوژا نيز معروف مي باشد گياهي است علفي ، يكساله و از تيره نخود كه ساقه هاي آن پوشيده از تارهاي سفيد مي باشد و ارتفاع آن معمولاً 40 الي 80 سانتيمتر مي باشد و گاهاً به بيش از يك متر نيز مي رسد، برگهاي آن نيز متناوب و مركب از سه برگچه و گل هاي آن به رنگ تقريباً سفيد يا سفيد مايل به بنفش مي باشد، قسمت مورد استفاده سويا عمدتاً دانه هاي روغن دار آن مي باشد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1390/06/23 ] [ 10:7 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

پکتین و کاربردهای آن در صنایع غذایی

چکیده
پکتین یکی از پرکاربرد ترین ترکیبات در صنایع غذایی است. بخش عمده پکتین تولید شده به وسیله صنایع فرآوری میوه مصرف می شود. از دیگر کاربردهای متداول آن محصولات لبنی و قنادی، محصولات میوه ای فرآوری شده، پر کننده های نانوایی و لعاب ها هستند. کاربرد احتمالی دیگر پکتین جایگزین چربی است، اما جدیدترین کاربرد آن در پایدارسازی امولسیون ها است.

مقدمه
پکتین یک ترکیب مهم از دیواره سلولی همه گیاهان زمین می باشد و در رژیم غذایی معمولی هر روز حدود 5-4 گرم مصرف می شود. پکتین یک پلی ساکارید پیچیده با وزن مولکولی بالاست که عمدتاٌ از پلی گالاکتورونیک اسید با متیل استرهای موضعی و نمک های سدیم، آمونیوم و پتاسیم آن تشکیل شده است. خصوصیات ژلی پکتین ابتدا توسط هنری براکونات در 1852 توصیف شد. براکونات اسم پکتین را از کلمه یونانی pektikos به معنی سفت شدن یا جامد شدن الهام گرفته است.
پکتین به طور سنتی به عنوان عامل ژله کننده برای مربا و ژله استفاده می شود. مصرف سالانه پکتین در سرتاسر دنیا حدود 45 هزار تن تخمین زده می شود در حالی که تولید آن 25-20 هزار تن در سال می باشد. با توجه به نیاز روزافزون به پکتین با ویژگی های عملکردی متفاوت جهت استفاده در مواد غذایی مختلف و مفید بودن این ترکیب برای سلامتی انسان، تحقیقات در جهت یافتن مواد اولیه حاوی پکتین و تولید پکتین با خصوصیات تکنولوژیکی مطلوب همچنان ادامه دارد.
منابع پکتین
پوست مرکبات و تفاله سیب، مواد اولیه اصلی برای تولید پکتین هستند. با این وجود تحقیقات زیادی در جهت یافتن مواد اولیه حاوی پکتین و هم چنین بهبود تکنیک های استخراج پکتین از مواد اولیه انجام شده است.


ادامه مطلب
[ شنبه 1390/06/05 ] [ 7:27 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

سبزیجات منجمد به روش IQF

سبزیجات و میوه جات محصولات کشاورزی هستند که تولید آن ها تنها در فصول خاصی از سال امکان پذیر بوده و در سایر ایام امکان دسترسی به آن ها وجود ندارد و از طرف دیگر هم بسیاری از این محصولات نیز از عمر نگهداری کوتاهی برخوردار بوده و نمی توان آن ها را برای فصول دیگر سال نگهداری کرد. از این رو با توجه به علاقمندی مصرف این محصولات در کلیه فصل سال، روش های مختلفی برای فرآوری و نگهداری سبزی و میوه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. البته توجه به کیفیت سبزی و میوه مسئله مهمی است، به طوری که از تکنولوژی های مدرنی استفاده می شود.

این تکنولوژی ها محصولات را طوری نگهداری می کند که کیفیت آن ها کم ترین تفاوت را با نوع تازه آن داشته باشد و روش IQF برای نیل به این هدف مورد استفاده قرار می گیرد. روش های نوین انجماد نظیر IQF هم اکنون روش های تکامل یافته انجماد می باشند که کاربرد فراوانی در صنایع غذایی و نگهداری محصولات غذایی دارند.

تاریخچه

انجماد یکی از اصول نگهداری محصولات غذایی است که از دیرباز مورد توجه بشر اولیه بوده است. استفاده از یخچال های طبیعی و نگهداری گوشت شکار و ماهی در داخل برف توسط اسکیموها، استفاده از مخلوط یخ و نمک برای ایجاد درجات حرارت پایین تر از یخ خالص، ابداع روش مکانیکی تولید سرما با استفاده از آمونیاک در سال 1875 میلادی و احداث سردخانه های صنعتی و عرضه گوشت قرمز و سفید به صورت منجمد در نیمه دوم قرن نوزدهم در آمریکا برای اولین بار و تحقیقات آقای کلرنس بردسی (clerence birdseye) منتهی به عرضه مواد منجمد آماده مصرف در حدود 30 سال پیش گردید.

وقتی صحبت از سبزی های منجمد شده به روش IQF می شود، بیشتر سبزی هایی نظیر نخود سبز و هویج در نظر تداعی می شود در حالی که امروزه می توان سبزی هایی مانند گوجه فرنگی را نیز به روش IQF با همان طعم و ظاهر تازه محصول منجمد کرد.

individual quick IQF) freezing) یعنی انجماد محصولات به صورت سریع و مجزا از هم، یکی از روش های نوین انجماد در ایران است که امروزه جایگاه مهمی را در صنایع غذایی کشور به خود اختصاص داده است.

محصولاتی که می توان با روش IQF منجمد کرد عبارتند از:

1- میوه ها شامل توت فرنگی، آلبالو، گیلاس، هلو، گلابی

2- سبزیجاتی مانند باقلا سبز، لوبیا سبز، نخود فرنگی، بامیه

3- سبزیجات غده ای مانند هویج، سیب زمینی، شلغم، پیاز

4- سبزیجات برگی شکل مانند گل کلم، جعفری، نعناع، ترخون

تکنولوژی انجماد

تکنولوژی انجماد محصولات غذایی به روش IQF به این صورت است که در سیستم، هوای سرد با دمای 35- درجه سانتی گراد و در جهت عمود بر نوار و محصولات، با سرعت M/S 5-2 سیرکوله می شود. سیستم توسط نواری که محصول بر روی آن به صورت یکنواخت پخش شده، تغذیه می شود. ماده غذایی در تماس با هوای سرد درمدت زمان کوتاهی منجمد شده و بسته بندی می گردد.

 

طرح کلی تولید محصولات منجمد به روش IQF

شستشوی اولیه - پوست گیری- سورتینگ- برش زنی- شستشوی ثانویه- آنزیم بری- سوتینگ نهایی- خنک کردن- منجمد کردن به روش IQF- بسته بندی- سردخانه گذاری- فروش

مراحل فرآیند انجماد بعضی از محصولات به روش IQF

سیب زمینی منجمد (فرنچ فرایزر)

سیب زمینی هایی که از مزرعه به کارخانه منتقل می شوند. در کارخانه، پس از شستشوی اولیه پوست گیری شده، قسمت های تیره و ناخالصی ها از آن جدا شده، وارد مرحله برش زنی می شود. بعد از این که سیب زمینی به شکل خلال در آمد، مجددا شسته شده و به منظور غیر فعال شدن آنزیم های موجود، وارد آب داغ می شود. در مرحله بعدی خلال ها مقداری از رطوبت خود را از دست داده سپس نیمه سرخ می شوند. خلال های سیب زمینی بعد از اینکه خشک شدند در مدت زمان کوتاهی منجمد شده و بسته بندی می گردند.

سیب زمینی تازه- شستشو- پوست گیری- خلال کردن- شستشو- بلاچینگ- سرخ کردن- انجماد سریع- بسته بندی

نخود سبز

پس از انتقال محصول به کارخانه، در کارخانه، پس از اینکه ماده اولیه غلاف گیری شد، دانه های نخود سبز شسته شده وارد آب داغ می شوند. پس از نیمه پخته شدن سریعا منجمد می شوند و بسته بندی می گردد.

نخود سبز- غلاف گیری- شستشو- بلاچینگ- پخت- انجماد سریع- بسته بندی

 

مزایای روش IQF

در روش IQF، حداقل تغییرات و کاهش در مواد مغذی محصولات وجود دارد، چرا که آب موجود در بافت ماده غذایی در این روش به سرعت منجمد شده، از تشکیل بلورهای درشت که به سلول های بافت مواد غذایی آسیب جدی وارد می کنند، ممانعت به عمل می آید. در نتیجه بافت ماده غذایی در زمان انجماد سالم مانده و در زمان رفع انجماد، خروج آب یا تراوش عصاره و از بین رفتن ویتامین ها و املاح محلول در آب در حد ناچیز خواهد بود.

منابع و ماخذ مورد استفاده:

1- طرح انجماد به روش IQF وزارت صنایع

2- www.tarvand.ir

3- www.chb-iec.ir/mainfile/tarh

4- www.tebyan.net

[ یکشنبه 1390/03/29 ] [ 9:4 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

اثرات مضر جوش شيرين که در پخت نان ها مصرف مي شود

در زمان هاي بسيار قديم مردم نان را از خميرتخمير نشده تهيه مي کردند. البته بعدها از خميري که مدتي مانده بود، نان مي پختند. در نهايت خمير را با استفاده از خمير ترش تخمير مي کردند. در شرايط کنوني کشور ما به علت تقاضاي زياد مردم براي نان و نبودن فرصت کافي براي تخمير، نانوايان براي تهيه نان مسطح مانند نان لواش يا نيمه مسطح مانند بربري، به غلط از جوش شيرين به عنوان ماده ترد کننده يا حجم آور استفاده مي کنند. به همين دليل نان ها به سرعت بيات مي شوند، زيرا گاز کربنيک توليد شده حاصل از تجزيه جوش شيرين به سرعت خارج مي شود. در حالي که درتخمير واقعي ، گازکربنيک از تجزيه آنزيمي نشاسته آرد توليد مي شود و به اين ترتيب نان حاصله ديرتر بيات مي شود و قابليت هضم آن بيشتر است. ضمن اينکه استفاده از ترکيبات قليايي مانند جوش شيرين،  اسيديته طبيعي معده را تغيير مي دهد و باعث


ادامه مطلب
[ یکشنبه 1390/03/22 ] [ 5:57 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

فرآوري تخم مرغ

تخم مرغ ها بعد از جمع آوري در آب C ْ37 (F ْ90) شستشو شده، سپس در آب گرمتر آبكشي مي گردند. آب شستشو داراي پاك كننده و ضدعفوني كننده مي باشد. وقتي آب شستشو كثيف مي گردد pH آن به سمت خنثي نزديك مي شود. در صورتي كه پاك كننده ها pH 10 يا بيشتر داشته باشند، تخم مرغ ها ممكن است بعد از شستشو داراي آلودگي هاي سطحي ميكروبي بيشتري نسبت به قبل باشند، بعد از شستشو، تخم مرغ ها به وسيله بخار روغن معدني با درجه خلوص بالا اسپري مي شوند. سپس  كندل گذاري (Candling) شده و از لحاظ اندازه تفكيك مي شوند. كندل گذاري عبارت است از گذاشتن تخم مرغ در محفظه اي كه از آن نور روشن عبور مي كند. تخم مرغ به طور مكانيكي حول محور طولي آن     مي چرخد و به اين ترتيب سفيده، زرده، كيسه هوايي و پوسته تخم مرغ آزمايش مي گردند. بخار روغن سوراخ هاي پوسته را مي پوشاند و از كاهش رطوبت و دي اكسيد كربن تخم مرغ جلوگيري مي كند.

در نتيجه pH داخل تخم مرغ افزايش يافته و تخم مرغ از كيفيت بهتري برخوردار مي شود. خروج دي اكسيد كربن از تخم مرغ باعث آبكي شدن سفيده و پخش شدن زرده مي شود. در انگلستان شستشو دادن و روغن پاشي تخم مرغ هاي مورد مصرف انساني ممنوع است. تخم مرغ ها در چند روز اوليه معمولاً در حرارت C ْ5/15 (F ْ60) و رطوبت نسبي 70 درصد نگهداري مي شوند. درجه حرارت هاي پايين تر (سرما) اثر بيشتري در محدود كردن رشد ميكروارگانيسم هاي تخم مرغ دارد، ولي هزينه هاي توليد


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1390/03/18 ] [ 12:55 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

بررسي عوامل موثر بر كيفيت آرد

عمليات مختلف بر روي آرد

1-     رنگبري

  آرد رنگدانه هاي زرد رنگي دارد كه حدود 95 درصد آن را گزانتوفيل يا استرهاي آن تشكيل مي دهند و از جنبه تغذيه اي هيچ فايده اي ندارند. بلافاصله پس از اين كه آرد در معرض هوا قرار مي گيرد، رنگدانه هاي طبيعي اندوسپرم گندم اكسيده و رنگشان سفيد مي شود. اگر آرد به صورت يكجا انبار شده باشد، اين عمل كندتر صورت مي گيرد و مي توان با استفاده از مواد شيميايي آن را تسريع كرد. مواد عمده اي كه براي رنگبري آرد مورد استفاده قرار مي گيرند يا قبلا به كار مي رفته اند عبارتنداز : پراكسيد ازت ‘ كلر ‘ دي اكسيد كلر ‘ تري اكسيد ازت ‘ بنزوئيل پراكسايد و استون پراكسايد.

2- رساندن يا بهبود بخشيدن

       كيفيت نانوائي آردي كه تازه آسياب شده باشد، در طول  يك تا دو ماه نگهداري بهبود مي يابد. اگر آرد در معرض هوا


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1390/03/18 ] [ 12:52 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

1- عسل طبیعی :

عسل به شهد گل ها اطلاق می شود که زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بیان دیگرعسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل ها جمع آوری شده و تغییر شکل می یابد و سپس در داخل سلول های مومی کندو ذخیره می شود.

زنبوران عسل دارای نیروی ذاتی هستند که گل های مفید را از غیر مفید تشخیص می دهند. آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گیاهان طبی و گل های شفابخش می روند و عصاره آنها را گرفته و به بهترین شکل در اختیار ما قرار می دهند.

این عسل کاملاً طبیعی و سرشار از مواد غذایی و حیات بخش بوده و می تواند تمام نیازهای غذایی را برطرف کند، زیرا زنبور تمام املاح و ویتامین های موجود در گل را به شکل عسل می پروراند و آن را قابل جذب در خون می سازد.

از طرفی کیفیت عسل طبیعی چندین برابر بیشتر از عسل مصنوعی است که زنبور با آب و شکر تغذیه می شود. 

2- عسل تقـلبی

هر گونه تغییری در عسل مانند افزودن یک سری مواد به آن، تقلب محسوب می شود. به طور کلی عسل تقلبی به دو روش تهیه و در سطح جامعه توزیع می شود.

الف) بخشی از عسل، تقلبی است

- با کمک زنبور

در این روش به وسیله تغذیه مصنوعی زنبوران با شربت قند و آبمیوه ها یا استفاده از عسلک، عسل مصنوعی یا تقلبی تهیه می کنند.       

- بدون کمک زنبور

در این روش  مستقیماً عسل طبیعی با مواد گلوکزی (شربت قند) و شیره میوه ها مخلوط شده و عسل تقلبی تولید می گردد.

ب) عسل صد در صد تقلبی است

در این روش عسل 100 درصد مصنوعی بوده و از شیره میوه هایی مانند خرما، توت و غیره یا از مواد گلوکزی (شربت قند)، مواد نشاسته ای و ... ساخته می شود که این عسل ها به هیچ وجه عطر و طعم عسل واقعی را ندارند.

عسل های مصنوعی تهیه شده از شیره میوه ها، دارای مواد و ترکیباتی مشابه عسل طبیعی هستند که از تغلیظ آب میوه ها به طریق مصنوعی و صنعتی به دست آمده اند.

این نوع عسل، بدون دخالت زنبور، از قند، نیشکر و میوه های شیرین مانند خربزه، هندوانه، کدو تنبل و خرما تولید می شوند. این روش در ایران متداول نبوده، ولی در بعضی از کشورها مرسوم است.           

استانداردهای عسل:

استانداردهای عسل از کشوری به کشور دیگر متفاوت است که آنها را می توان در استخراج، عسل شکرک زده، عسل شان، شان با قاب کم عمق، بریده شده و یا کل شان عسل در نظر گرفت. سایر مواردی که در تهیه و تولید عسل اهمیت دارند، میزان قند، میزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل می باشد

گاهی اوقات در توزیع و فروش عسل مواردی چون: یکنواختی رنگ، پاکیزگی برش، ظاهر شان و نحوه چینش و یکنواختی وزن نیز ذکر شده است.   

 

            

راه های تشخیص عسل طبـیعی:

1- فروشگاه های معتبر

آسان ترین روش تشخیص عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر می باشد که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و یا تهیه و فروش عسل مطلع هستید.   

2- میزان رطوبت

برخی افراد، میزان رطوبت عسل را به وسیله برگرداندن شیشه عسل و سرعت بالا و پایین رفتن حباب داخل شیشه، و برخی به وسیله میزان کش آمدن عسل اندازه گیری می کنند، ولی باید توجه داشت که این روش ها دقیق و مطمئن نیستند.   

3- میزان تخمیر شدن  

تمام عسل ها حاوی مخمرهای خوراکی بی ضرر برای انسان می باشند.

باید توجه کرد که عسل در زمستان به دلیل سرمای زیر 11 درجه تخمیر نمی شود. البته نگهداری عسل در دمای 38 درجه سانتی گراد نیز می تواند از تخمیر آن جلوگیری کند، ولی در دراز مدت به کیفیت عسل صدمه می زند، زیرا حرارت بالا کیفیت عسل را از بین می برد.

عسل با رطوبت بیش از 17 درصد بیشتر در معرض تخمیر می باشد. بعد از شکرک زدن، درصد تخمیر عسل افزایش می یابد.

تخمیر شدن مختص عسل های بسته بندی شده و صاف شده نیست، بلکه اگر شرایط مناسب باشد، عسل "شان" نیز تخمیر می شود.   

4- مزه کردن

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند. لذا افراد می توانند با مصرف زیاد و توجه دقیق به درجه خلوص عسل، حتی نوع عسل را از نظر گیاه مورد مصرف زنبور تعیین کنند، زیرا هر گیاه مزه خاصی به عسل می دهد.

باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل.   

5- عطر و بوی طبیعی

اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش حتماً بو و رایحه قوی و مطبوع عسل طبیعی را می توانید استشمام کنید.   

6- سرعت حل شدن در آب

اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتری برخوردار است.

با این وجود، هر یک از روش های فوق به تنهایی نمی تواند خالص بودن عسل را ثابت کند.

منبعشرکت شهد آوران شرق tamimhoney.com

 

[ جمعه 1390/03/06 ] [ 12:3 بعد از ظهر ] [ رامین مرادی ]

آزمایشات آبمیوه و نوشابه :

قندها ي  احياء کننده :

ابتدا از نمونه 25 سي سي برداشته به حجم 100 مي رسانيم بعد با زغا ل اکتيو صاف مي کنيم بعددر يک ارلن 100 ميلي ليتر ي محتوي 5 ميلي ليتر فهلينگ A و5 ميلي ليتر فهلينگ  B  ريخته وچند قطره متيلن بلو به آن اضافه مي کنيم ومي گذاريم روي هيتر بجوشد وچند دانه پرل شيشه اي به آن اضافه مي کنيم تا از پرش محلول به بيرون جلوگيري کند . سپس به وسيله پيپت ازمحلول صاف شده نمونه آنر اتيتر مي کنيم تاايجاد رنگ آجري پايدا ر .( بعد دوباره متيلن بلو اضافه مي کنيم اگر آبي شد دوباره تيتر مي کنيم ) .


ادامه مطلب
[ جمعه 1390/03/06 ] [ 11:55 قبل از ظهر ] [ رامین مرادی ]

آزمايشات شيميايي آبمیوه:

1)  PH : 

دستگاه  PH متر را با محلول تامپون پ هاش = 4 و PH= 7    تنظيم نموده ، سپس مقداري از نمونه صاف شده ، در مورد کنسانتره رقيق شده وصاف شده را در يک بشر 100 ميلي ليتر ريخته وتوسط پ هاش متر ، پ هاش آن را تعيين مي نمائيم .

2) بريکس : مواد جامد محلول در آب (رفراكتومتري)

چند قطره از محلول صاف شده ودر مورد کنسانتره رقيق شده وصاف شده ر اروي منشور رفراکتومتر ( که بر حسب ساکارز درجه بندي شده است ) قرار داده وآن را کاملا يکنواخت پخش مي کنيم وغلظت را در 20 درجه سانتي گراد مي خوانيم ....


ادامه مطلب
[ جمعه 1390/03/06 ] [ 11:50 قبل از ظهر ] [ رامین مرادی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ صنایع غذایی دانشگاه ازاد سنندج صرفا جهت کمک به ارتقا سطح علمی و آموزشی دانشپژوهان و علاقمندان به صنعت غذا ایجاد شده و بدین منظور اطلاعاتی در مورد مراحل مختلفتولیدمحصولات غذایی را در اختیار کلیه خوانندگان قرار خواهم داد. برای همکاری و ارتباط بیشتر میتوانید از طریق ایمیل و یا بخش نظرات اقدام فرمایید.
با تشکر رامین

www.foodtech.blogfa .com